Zamknij Profil użytkownika
Zapomniałeś hasła? Załóż konto

Wilanów to też bogata historia i tradycja

Historia Wilanowa sięga początku XIII wieku, kiedy jeszcze jako osada Milanów należał do zakonu benedyktynów z Płocka. W połowie XIV wieku, w nagrodę za swe czyny wojenne, dzielny rycerz Stanisław ze Strzelczykowa otrzymał Milanów od mazowieckiego księcia Kazimierza. Razem z nim przyjął nazwisko – Milanowski, a ród jego gospodarzył na tych ziemiach aż do połowy XVII wieku. W 1677 r. dwór w Milanowie kupił dla Jana III Sobieskiego wojewoda ruski i podskarbi wielki koronny Marek Matczyński. Król pragnął siedziby godnej europejskiego władcy: pięknie położonej włoskiej willi, nawiązującej do tradycji antycznej, otoczonej ogrodem i zaopatrywanej przez stosownie rozbudowany folwark. Ten projekt nazwał Villa Nova. Tak narodziła się nazwa dzisiejszej dzielnicy Warszawy: Willanów, a z czasem Wilanów.

O dalszych losach Wilanowa przypominają liczne miejsca historyczne, znane chyba wszystkim warszawiakom. W bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji wilanowskiej – obecnie Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie – zlokalizowany jest kościół Świętej Anny, ufundowany przez księcia Augusta Czartoryskiego w 1772 r. Natomiast w Powsinie znajduje się kościół św. Elżbiety – sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej – od wielu lat cel licznych pielgrzymek i wycieczek turystycznych.

Na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie, w miejscu dawnej ujeżdżalni, swoją siedzibę ma otwarte w 1968 r. Muzeum Plakatu, oddział Muzeum Narodowego. W zbiorach posiada ok. 54 tys. prac najlepszych artystów. Co dwa lata w Muzeum odbywa się Międzynarodowe Biennale Plakatu.

Współczesny Wilanów to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic m.st. Warszawy, o powierzchni 36,73 km2, zamieszkanych przez ponad 40 tys. osób. Liczba mieszkańców Wilanowa stale wzrasta, jest to bowiem obszar wielu ambitnych projektów deweloperskich. Docelowo w Wilanowie będzie mieszkać ponad 100 tysięcy mieszkańców.

Jednak Wilanów to nie tylko ekskluzywne osiedla mieszkaniowe. To także obszary chronionego krajobrazu i rezerwaty, historyczne założenia urbanistyczne, jeziora i pozostałości osadnictwa holenderskiego.